RRF Okosmérés projekt
Az MVM Démász és az MVM Émász alkotta Konzorcium a Széchenyi Terv Plusz keretében meghirdetett ”Okosmérés elterjesztése” című (RRF-6.3.1-23 kódszámú) felhívás keretében okosmérők elterjesztését célzó komplex elosztóhálózati beruházást hajt végre. A projekt célja olyan okosmérők telepítése, amelyek lehetővé teszik a felhasználás, és szükséges esetben a betáplálás folyamatos nyomon követését, a mérők távoli leolvasását, napi és havi adatok szolgáltatását a felhasználók és az energiakereskedők részére.
A projekt bemutatása
Az elmúlt években jelentősen emelkedett Magyarországon az időjárástól függő megújuló-alapú villamosenergia-termelés mértéke. A hálózatra kapcsolt naperőművek számának növekedése szükségessé teszi a villamosenergia-értéklánc többi elemének egyidejű és összehangolt fejlesztését.
A megújuló termelői kapacitás növekedési mértékét a villamosenergia-értéklánc többi elemének egyidejű/összehangolt fejlesztése nem tudta lekövetni. A villamosenergia-hálózat szűk kapacitásai miatt a további naperőművek csatlakoztatása érdekében gyors és célzott beavatkozásokra van szükség az elosztói villamos rendszerek vonatkozásában.
A villamosenergia-igény optimalizálásának egyik eszköze az okos fogyasztásmérők alkalmazása a dinamikusan változó tarifák bevezetése mellett, amely növeli az elosztó hálózat rugalmasságát és ellátásbiztonságát, így lehetővé teszi további megújuló alapú termelő egységek rendszerbe integrálását.
Az okosmérő vagy smart fogyasztásmérő olyan mérőeszköz, amely kétirányú mérés mellett kétirányú kommunikációra is alkalmas: negyedórás fogyasztási és termelési adatok biztosítása mellett lehetőséget nyújt a készülék távolról történő vezérlésére és kapcsolására is. Feldolgozza és tárolja a mérési adatokat, illetve továbbítja a számlázási rendszer, a kereskedő, valamint a rendszerirányító részére, és online hozzáférést biztosít a mérési adatokhoz a felhasználók számára.
Elnyert támogatás összege: 5 130 459 964 Ft
A beruházási költségre vetített támogatás mértéke: 100%
Projekt befejezése: 2026.02.28
A projekt célkitűzései
Az MVM Démász 47 480 db (1 fázisú: 15 750, 3 fázisú: 31 730 db), míg az MVM Émász 41 623 db (1 fázisú: 5 142 db, 3 fázisú: 36 481 db) azaz összesen 89 103 darab okos fogyasztásmérő beszerzését és telepítését valósítják a társaságok szolgáltatási területén.
A projekt tartalma
Az okosmérők hozzájárulnak a hálózat állapotának figyelemmel kíséréséhez, valamint az ellátásbiztonság fokozásához, és a felmerülő hibák lehető legrövidebb időn belüli javításához.
Az okosmérők növelik a villamosenergia-rendszer szabályozhatóságát: az általuk szolgáltatott adatok rövid átfutási idővel jelzik az igényszint változását, amire a vezérelhető tárolók, keresletoldali beavatkozást lehetővé tevő eszközök gyors választ képesek adni.
A villamosenergia-hálózat szabályozhatóságának és rugalmasságának növelése révén – kiegyenlítéshez szükséges erőművi kapacitás-igény mérséklésén túl – hosszú távon hozzájárul a fosszilis energia alapú felhasználást csökkentő időjárásfüggő megújuló energiatermelésből származó villamosenergia-felhasználás növekedéséhez is.
Összehasonlítható, folyamatosan nyomon követhető, részletes információkat szolgáltatnak az okosmérők a villamosenergia-felhasználásról és költségről, illetve ezek időbeli változásáról, ezáltal takarékosságra és a fogyasztás – alacsonyabb villamosenergia tarifához kapcsolódó időszakokra történő – átütemezésére (tudatos fogyasztásra) ösztönöznek.
Tekintettel arra, hogy az okosmérők távvezérelhetők, lehetővé teszik új kiegyenlítő szabályozási szolgáltatások, keresletoldali válaszintézkedések bevezetését.
Közvetlen adatkommunikációt tesz lehetővé az okosmérők alkalmazása (nincs leolvasó alvállalkozói rendszer és manualitás közbe iktatva, kevesebb adat duplikáció, kevesebb adatátvitel, kisebb digitális lábnyom) és csökken a leolvasáshoz kapcsolódó járműhasználat is). Mindez megteremti a mérők automatikus távleolvasásának és a tényleges fogyasztáson alapuló számlázásnak a feltételeit.
Az okosmérők széleskörű alkalmazásával a villamosenergia-hálózat rugalmassága növekszik, amelynek köszönhetően hosszútávon nőhet a villamosenergia-rendszerbe integrálható időjárásfüggő megújuló alapú áramtermelői potenciál, így a projekt közvetve hozzájárul a klímavédeleméhez, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, valamint az éghajlatváltozás révén az emberekre, természetre, valamint az eszközökre való hatás csökkentéséhez. Az új infokommunikációs/digitális megoldások pedig ösztönzik az intelligens energiarendszerekhez kapcsolódó további fejlesztéseket is, és elősegítik a digitális átmenetet is a villamosenergia-szektorban.