Modernizációs Alap – Energiatárolók telepítése
Az MVM Csoport Hálózati Társaságainak fő feladata, hogy megbízható, megfizethető és fenntartható módon biztosítsa a villamosenergia elosztó hálózathoz való hozzáférést a rendszerhasználók számára.
Az elosztóhálózat stabilitásának és megbízható működésének biztosítása érdekében az MVM Démász Áramhálózati Kft. és az MVM Émász Áramhálózati Kft. 5 MW névleges teljesítőképességű és 10 MWh összkapacitású, a hálózatba integrált villamosenergia-tárolót valósít meg a szolgáltatási területén.
A fejlesztés lehetővé teszi a kiválasztott vonalak által érintett térségekben a határértéket meghaladó feszültségváltozások kezelését, amellyel hozzájárul a hálózat megbízható működtetéséhez, továbbá elősegíti a megújuló alapú villamosenergia-termelés rendszerintegrációját, a villamosenergia-szektor versenyképesebbé tételét, valamint a klímabarát megoldások elterjedését is.
A Hálózati Integrált Tároló Projekt az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, a Modernizációs Alap forrásainak felhasználásával valósul meg.
A projekt bemutatása
A Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) pályázatot hirdetett „Hálózati integrált energiatárolási beruházások támogatása” címmel 2022.07.27-én. A pályázati felhívás célja az energiaszektor zöldítése és versenyképesebbé tétele a Nemzeti Energia- és Klímaterv céljainak megfelelően, a tevékenységek pénzügyi kockázatainak megosztása érdekében vissza nem térítendő támogatás formájában, a rendelkezésre álló forrás erejéig.
A pályázat keretében országosan legalább 33 MW/66 MWh effektív kapacitású villamosenergia-tároló telepítése a cél, átviteli- és elosztóhálózati engedélyeseknél, melytől az ellátásbiztonság növekedését, a megújuló alapú energiatermelés rendszerintegrációját, valamint a klímabarát megoldások elterjedését reméli a támogató.
E-tárolás MVM Démász 4,876 Mrd Ft capex
E-tárolás MVM Émász 4,892 Mrd Ft capex
Támogatási intenzitás: 100 %
Projekt befejezése: 2025.12.31.
A projekt célkitűzései
A fejlesztéssel a kapcsolódó vonalak feszültségviszonyai a tároló hasznos élettartalma alatt szabványos értékeken tartható és a beérkező napelemes hálózatcsatlakozási igények kedvezően bírálhatóak el. Ugyanez a hatás ~10 Mrd Ft konvencionális fejlesztéssel lenne elérhető, szemben a 100%-os támogatású, jelen projektben magvalósítandó innovatív fejlesztéssel.