Több tízmilliárd forint értékben fejleszti villamosenergia-hálózatát az MVM Csoport
Az MVM Démász Áramhálózati Kft. és az MVM Émász Áramhálózati Kft. sajtóeseményén Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium energetikáért felelős államtitkára elmondta: „Az egész világ az elektrifikáció, valamint a megújuló energia alkalmazásának az irányába tart. A kormány célja, hogy a megújuló energiaforrások támogatásával tovább erősítse a magyar háztartások energiabiztonságát és a 2050-re vállalt klímasemlegesség eléréséhez szükséges beruházásokat. Emellett a szankciós energiaválság miatt ugrásszerűen megnövekedett napenergia igények miatt kiemelten kezeli a villamosenergia-hálózat fejlesztését is.”
„Az MVM Csoport meghatározó szereplője a magyar energiarendszernek, sikeres és versenyképes tevékenységével fontos szerepet vállal az ország energiastratégiai céljainak megvalósításában. Tiszta megoldásokra építő energia- és infrastruktúra szolgáltatóként elkötelezetten támogatjuk a megújuló energiaforrások elterjedését, a hatékony hálózati integrációhoz pedig szükséges elvégeznünk az infrastruktúra fejlesztését. Ezért üdvözöljük az RRF projekt keretében kapott támogatást, mert ezzel a jövő energiahálózatát építhetjük ki, energetikai vállalatként pedig elkötelezettnek kell lennünk a jövő nemzedékek iránt, biztosítva a mindig elérhető energiát az utókornak.” – tette hozzá Dr. Czepek Gábor, az MVM Csoport elnök-vezérigazgatója.
A fejlesztések azért váltak szükségessé, mert az elmúlt években jelentős mértékben megnövekedett Európában és így Magyarországon is az időjárástól függő megújuló alapú villamosenergia-termelés, amely hazánkban elsősorban a napelemrendszerek termelését foglalja magában. A hálózatra kapcsolt naperőművek számának és teljesítőképességének növekedése szükségessé teszi a villamosenergia-értéklánc többi elemének egyidejű és összehangolt fejlesztését.
A beruházások a Széchenyi Terv Plusz keretében Magyarország Kormánya támogatásával meghirdetett az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) több mint 35 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásával valósulnak meg az „RRF – 6.1.1-21 – Rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat biztosítása az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrálása érdekében a villamosenergia-elosztók területén” konstrukció keretében. A támogatás a tervezett beruházások mértékének 50%-a, a fennmaradó további 35 milliárd forintos finanszírozást a két elosztóhálózati társaság biztosítja.
A projekteket az MVM Démász Áramhálózati Kft. és az MVM Émász Áramhálózati Kft. a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Korlátolt Felelősségű Társasággal konzorciumban valósítják meg.
A beruházások keretében 132/22 kV-os alállomás fejlesztések és létesítések lesznek végrehajtva Jászfényszaru, Gyöngyöshalász, Hatvan, Jászberény, Mezőkövesd, Miskolc, illetve Szeged-Fehértó, Soltvadkert területén, nagyfeszültségű (NAF) hálózat fejlesztések és létesítések lesznek Lőrinci-Nagykáta, Nagykáta-Jászberény, Lőrinci-Nagybátony, Felsőzsolca-Encs, Gödöllő-Hatvan, Gödöllő-Lőrinci, Hatvan-Lőrinci, valamint Csongrád–Szentes közötti NAF hálózati szakaszokon. Továbbá középfeszültségű (KÖF) hálózati fejlesztések, kisfeszültségű (KIF) hálózati fejlesztések és digitális fejlesztések valósulnak meg a két elosztóhálózat területén.
A fenti fejlesztések eredményeképpen 2026 tavaszáig az MVM Démász Áramhálózati Kft. területén legalább 456 MW-tal, az MVM Émász Áramhálózati Kft. területén pedig legalább 238 MW-tal növekszik a hálózatba fogadható új naperőművi termelőkapacitások volumene. A projektek ily módon hozzájárulnak a Nemzeti Energia és Klíma Tervben, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervben, a Nemzeti Energiastratégiában, valamint az új Nemzeti és Energia- és Klímatervben foglalt energiapolitikai és klímapolitikai célok eléréséhez.